30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla  (Přečteno 8720 krát)

andrej.kerestes

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil

Dobrý den, potřeboval bych poradit již v samém začátku.

Přišla mi výzva k podání vysvětlení za překročení rychlosti. Mám chuť se bránit v rámci svého práva a možností, protože už jsem znechucen tím vším, co si u nás cajti dovolí, ale mám problém hned v začátku. :(

Auto obstarávám jen já, stejně jako řídím jen já, bohužel je však psáno na mého staršího otce, který je bohužel taková typická ovce. Již dlouho se ho snažím přesvědčit, že by bylo lepší převést auto  na mě, bohužel neúspěšně.

Takže přišla výzva, kde je samozřejmě psáno, ať se dostaví provozovatel, nebo řidič... otec moc nespolupracuje, jak říkám, ovce, a jen mi řekl, ať si to vyřídím sám. :(

Nešlo by už od počátku komunikovat písemně, abych vše psal za něj a on to jen podepsal?

Mám teď vůbec nějaké možnosti něco dělat? Pokud tam přijdu já, tak jsem automaticky řidič, a tedy nakonec dostanu body a pokutu? Neexistuje něco jako že "dvojité vím kdo řídil", tedy že otec je jen fakticky provozovatel, a já protože auto užívám jsem ho ještě jednou přepůjčil někomu třetímu?

Nebo to může jen přímo provozovatel a ostatní, pokud přijdou cokoliv řešit, jsou automaticky řidiči?

Nebyla by třeba možnost, že by otec na mě přepustil vyřízení přestupku, že bych ho zastupoval jako provozovatele a nebyl bych řidič?

A na závěr mám poslední možnost, pokud se skutečně musí dostavit otec pokud nechci být označen za řidiče, můžu jít s ním a být s ním po celou dobu jednání přítomen a radit mu, co má říkat, aby něco nepokazil, protože se v tom nevyzná?

Předem všem moc díky za rady a máte můj obdiv za toto fórum!
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #1 kdy: 23 Května 2016, 00:35:04 »

Co přesně přišlo, opravdu výzva k podání vysvětlení? Nepředcházel "odpustek" (výzva k úhradě určené částky podle § 125h ZPPK)? V jakém pásmu je to překročení rychlosti, není to náhodou 40+ v obci či 50+ mimo obec, tj. věc, která nelze projednat blokově a za kterou automaticky hrozí zákaz? Jak a kým bylo podezření z přestupku zjištěno?

Dejte sem tu výzvu (po anonymizaci), chcete-li, přesuneme do neveřejné části. Současně si nastudujte FSM a zde řešené případy, váš případ nevypadá jako něco, co by tu nebylo opakovaně podrobně rozebráno. A osobně doporučuji být o něco zdrženlivější, pokud jde o vyjadřování se k vlastním rodičům, jestli si myslíte, že tím na někoho uděláte dojem, tak u mě se vám to nepovedlo ...
IP zaznamenána

andrej.kerestes

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #2 kdy: 23 Května 2016, 01:58:05 »

Nemám dojem, že bych se o svém otci vyjadřoval jakkoliv nevhodně. Být "ovce" je něco, co považuju za určitý povahový rys, sice není v našem chápání brán kladně, ale přesto nemyslím že je na to označení cokoliv nevhodného. Myslím, že doba, kdy se o otci muselo mluvit jen kladně, je pryč, a když někdo nezná situaci ostatních, neměl by to komentovat. Podle mě není nic světoborného dát život a poskytnout pár peněz na základní potřeby, v tom nevidím žádné zásluhy. Umění je někoho vychovat, dát mu sebe a být mu oporou. Jedna věc je být otec, to je záležitost pár minut, jiná věc je být táta, neboli "rodič". To je pak záležitost na celý život. Omlouvám se za krátký offtopic, ale měl jsem potřebu reagovat na Vaši poznámku na konci. Nyní už jen věcně a k situaci.

Překročení rychlosti je jistojistě v rámci kategorie 6-19 km v obci. Stála tam hlídka a měřili u cedule, viděl jsem je a tak jsem ještě koukl na tacho, více než 70 tachometrových jsem neměl. Navíc můj otec se zná s někým z místního okresního dopravního inspektorátu, a toho potkal venku na ulici, a on mu řekl, že ho naměřili při nějaké dopravní bezpečnostní akci, takže mu domů přijde výzva, ale že to prý není překročení o moc.

Výzvu jsem neměl v ruce, protože jsem ještě nebyl doma, takže jsem se to dozvěděl jen telefonicky. Ale o odpustku určitě ani slovo, to bych se dozvěděl. Zítra už ji budu mít v ruce, takže anonymizuju a pošlu.

Samozřejmě už jsem to tady pročítal letmo, a ještě pilně nastuduji. Pokud to však bude mít smysl.

Co jsem tu vždy četl, tak to řešil provozovatel za sebe, takže to měl snažší. Já mám teď již problém s tím, že otec tam nechce jít, že se tam nepotáhne, ať si to vyřídím sám, když jsem si to způsobil.

Takže to vše stojí a padá na tom, že jít tam musím já, ačkoliv nejsem provozovatel. A tím pádem nebudu automaticky řidič? To je o co tu běží, jak překlenout tenhle začátek...

Ještě mě napadla plná moc, nějakou časově omezenou jen pro tento případ, ale to by stejně otec se mnou musel na úřad, kvůli ověření podpisu... vím, že tohle by asi bylo nejlepší, ale nevím jestli to bude možné z jeho strany a rád bych to nechal až jako poslední řešení...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #3 kdy: 23 Května 2016, 07:37:19 »

Záleží tedy na tom, jak kvalitní mají fotku, a současně máte-li, jak plyne z vašeho vyjádření, jakési nadstandardní osobní vztahy s místní fízlárnou, jestli těm hrdinům dojde, že to nebyl provozovatel osobně a mozkovým myšlením se nedovtípí, kdo byl pravděpodobný řidič.

Obecně se takový případ dá vyhrát na zatloukání. Předně je třeba vědět, zda výzva je od PČR, nebo od úřadu, vzhledem k tomu avízu předpokládejme, že od PČR. Otec-provozovatel se s nimi odmítne bavit, prostě to bude ignorovat, pokud se budou výzvy opakovat nebo dojde na nějaký psychologický nátlak typu, aby se k tomu provozovatel "postavil jako chlap" a tak podobně, pošle je do háje písemně. Jediný způsob, jak to může PČR uzavřít, je, že tam někdo dojde, přizná se a vyřeší se to blokem (stejně, jako kdyby to bylo přímo na místě). Když se jim to nepovede, postoupí to úřadu.

Úřad si v první řadě bude muset ujasnit, jestli z toho jde udělat sprdel. To poznáte právě podle toho, jestli přijde ta odpustková výzva. Toto podle popisu nebylo automatizované měření, takže by z toho sprdel neměl být, ale nikdy neříkej nikdy, poslední dobou se rozmáhá móda, že když někde fízli měří bez "likvidačního" stanoviště, tak se tváří, že to je automatizované.

Pokud by to řešili jako sprdel, tak tu o tom máte mraky materiálu. V rámci rodinných vztahů může stát za úvahu ten odpustek zaplatit, zejména bude-li částka příznivá - provozovatel bude mít klid a nikdo nedostane body a záznam do karty řidiče. Pokud nezaplatí, tak k možným postupům odkazuji na studium FSM a fóra.

Pokud to nezačnou řešit jako sprdel, tak pravděpodobně přijde další výzva provozovateli k podání vysvětlení, případně varianta spočívající ve výzvě podle § 10(4) ZPPK ke sdělení řidiče. Na to provozovatel úřadu písemně odpoví že v souladu se svými ústavně garantovanými právy není povinen v dané věci podávat vysvětlení a tedy ho ani podávat nebude. Tím to pro provozovatele skončí. Úřad se může z fotky a nějakých dalších souvisejících informací pokusit zahájit řízení s řidičem, o čemž byste se dozvěděl tím, že by přišel příkaz nebo vyrozumění o zahájení řízení přímo na vaše jméno. To by také patrně šlo vyhrát na pouhé zatloukání, ale to už značně předbíháme.

A pokud jde o tu litanii ohledně toho, jestli je nebo není vhodné někoho titulovat ovcí, tak to berte tak, že právě proto, že mě vaše rodinná situace absolutně nezajímá, bylo takové vyjádření zcela zbytečné, stejná informace šla sdělit i poněkud kultivovaněji.
« Poslední změna: 23 Května 2016, 07:41:23 od hh »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 898
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #4 kdy: 23 Května 2016, 10:28:52 »

Osobně si myslím, že ve Vašem případě (otec majitel co nechce bojovat a má nadstandardní vztahy s dopravněfašistickými úředníky ve Vaší rozšířené obci) bude nejlepší zaplatit ze svého jménem otce tu "určenou" částku a dál se v tom nebabrat. Neriskujete tím že přijdete o body a že si rozházíte vztahy s otcem.
Druhá možnost je nechat to být, otec Vás bude muset úřadu označit jako řidiče a Vy se můžete pokusit říci že jste neřídil. Pak jsou v zásadě dvě podmožnosti. Buď Vás díky fotce, nebo nadstandardní vztahům otce a ouřadu první i druhá instance SŘ včetně případného soudního přezkumu uzná vinným a zaplatíte o něco více (+1000 Kč) včetně bodového postihu. Nebo pokud Vás neusvědčí tak to spadne zpět na Vašeho otce a ten bude muset zaplatit o něco více než byla určená částka +1000 Kč za SŘ navíc - opět bez bodového postihu.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #5 kdy: 23 Května 2016, 10:38:49 »

Nejlepší bude sem hodit scan té výzvy a pak se uvidí, od Policie ignorovat, od úřadu neignorovat a odepsat - v případě, že se nejedná o sprdel, odmítnout podat vysvětlení, v případě, že se o sprdel jedná, nahlásit Helmuta. Vůbec bych se nebál říct otci, že se o to postaráš a napsat to všechno za něj, včetně jeho podpisu.
IP zaznamenána

andrej.kerestes

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #6 kdy: 24 Května 2016, 00:57:51 »

Takže, za prvé přikládám tu výzvu co mi přišla.

Zadruhé, dnes jsem konečně mluvil s otcem osobně, a myslím, že poměrně úspěch. Ukecal jsem ho, že bude "spolupracovat", pokud si to já všechno vyřídím, oběhám, nahlásím a sepíšu, a on bude muset akorát podepsat svým jménem papír co mu připravím. :)

Přesto ho ale chci do toho samozřejmě zapojit co nejméně...

Mám takový připravený plán:

1. otec se písemně omluví z neúčasti a zároveň uvede, že daný den jsem měl v užívání vozidlo svěřené já
(má otec možnost nechat si poslat fotografii, abych zjistil, jestli mě nejde poznat?)
2. vyzvou pak mě, abych přišel podat vysvětlení - já uvedu mého známého z Francie, Pierre, který řídil

Co myslíte, je to takto ideální?

A ještě bych měl dotaz na mého Pierra - má trvalé bydliště ve Francii, ale co doručovací adresa v ČR? Nemám žádnou vhodnou schránku. :(
Eventuálně mě napadla ta moje schránka, byl by v tom problém ubytovat Pierra dočasně u sebe? Někdě jsem totiž četl strášák o možné exekuci, ale já bydlím v paneláku kde je velké množství bytů, a když bych pak po přebrání pošty Pierra ze schránky sundal a vystěhoval ho?

Co myslíte? Díky zatím za všechny rady.

PS: S těmi nadstandartními stahy to není zase tak horké, já to zmiňoval jen kvůli té výši překročení rychlosti. To jen otec vedl zájmový kroužek kam kdysi chodilo dítko onoho známého, takže se ze slušnosti na ulici nyní zdraví a občas prohodí řeč.
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 273
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #7 kdy: 24 Května 2016, 06:54:27 »

Takže to je výzva od PCR.
Na to vůbec nijak nereagujte, natož abyste tam chodil!
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #8 kdy: 24 Května 2016, 07:13:49 »

Máte to vymyšlené zbytečně komplikovaně. Fízlům ať otec sdělí, že nikam chodit nebude, formulace např. jak uvádím výše: "Vážení, obdržel jsem vaši výzvu podle § 61 zákona o PČR, abych se dostavil k podání vysvětlení v souvislosti s podezřením ze spáchání přestupku podle zákona č. 361/2000 Sb., kterého se měl dopustit neznámý řidič s mnou provozovaným vozidlem. K tomu vám sděluji, že v souladu se svými ústavně garantovanými právy nejsem povinen v dané věci podávat vysvětlení. Protože vysvětlení podávat nebudu, je zbytečné, abych se v určeném termínu dostavil. V Kocourkově, datum, podpis."

Alternativa je dělat mrtvého brouka, to strašení přestupkem v patičce výzvy se nebude realizovat a kdyby to přesto zkusili, nemají šanci. Další alternativa je tam dojít, prohlédnout si ty jejich papíry (hlavně se zaměřením na fotku řidiče) a nic jim neříct (nechat si přečíst poučení a pak sdělit, že z důvodu podle § 61 odst. 3 zákona o PČR odpírá podat vysvětlení). Což ale klade značné nároky na provozovatele, jednak tam musí dojít a pak čelit očekávatelnému psychickému nátlaku.

Po nepodání vysvětlení to PČR postoupí úřadu. Pak buď přijde výzva k zaplacení určené částky podle § 125h ZPPK (pokud se to rozhodne úřad řešit jako potenciální sprdel), nebo opět nějaká výzva k podání vysvětlení. Pouze v případě, že přijde § 125h, má smysl někoho nahlašovat, budou-li to řešit jako běžný přestupek, postačí dodržet omertu a úřad je nahraný.
IP zaznamenána

awake

  • Příspěvků: 59
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #9 kdy: 24 Května 2016, 17:08:25 »

Jen k té fotce - je uplně jedno, jak moc je fotka kvalitní a jak moc je možný poznat řidiče. Pokud domnělý řidič prohlásí, že to není on, musí orgán nechat zpracovat znalecký posudek.
IP zaznamenána

andrej.kerestes

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #10 kdy: 25 Května 2016, 03:42:46 »

Super, tak pošlu dopis s odmítnutím vypovídat dle ústavního práva a tím se tak slušně omluvím z jednání.

Je nějaká možnost, že stejným dopisem mohu požádat o fotku z měření?

Ještě dotaz: pokud znalecký posudek dokáže, že je to skutečně onen řidič, kdo ho zaplatí ten posudek?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #11 kdy: 25 Května 2016, 03:48:28 »

Jen k té fotce - je uplně jedno, jak moc je fotka kvalitní a jak moc je možný poznat řidiče. Pokud domnělý řidič prohlásí, že to není on, musí orgán nechat zpracovat znalecký posudek.
Teď ještě, aby to věděl i SO, že musí ...

Takhle jednoduché to bohužel není. Když bude ta totožnost SO stát aspoň na 2 nohou, tj. např. bude rozumně kvalitní fotka odpovídající fotce z CEO + výpověď provozovatele (případně místo toho osobní aktivita řidiče dokladující, že k věci tento má nějaký vztah), úplně v pohodě se může SO pokusit rozhodnout o vině. Pokud proti tomu obviněný nepostaví nic lepšího, než nekonečné opakování věty To nejsem já!, tak to bez problémů projde i krajem.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #12 kdy: 25 Května 2016, 04:00:33 »

Ještě dotaz: pokud znalecký posudek dokáže, že je to skutečně onen řidič, kdo ho zaplatí ten posudek?
Znalecký posudek nikdo objednávat nebude, buď to SO zkusí bez toho, nebo to vzdá. Kdyby náhodou něco takového opravdu udělal, tak znalci vždy zaplatí SO (stát). Vy budete muset jen v případě, že nakonec pravomocně bude rozhodnuto o vaší vině, zaplatit paušální náklady řízení, což je bez znalce 1000 Kč, se znalcem 2500 Kč, podrobnosti viz text vyhlášky č. 231/1996 Sb.

Je nějaká možnost, že stejným dopisem mohu požádat o fotku z měření?
Není. Jste úplně cizí člověk, nejste ani provozovatel, ani jste nespáchal daný přestupek, tak nemáte jak prokázat jakýkoliv zájem na předložení té fotky. Můžete požádat o ten důkaz dle InfZ (s čímž vás buď pošlou do háje rovnou, nebo by aspoň měli tu fotku začernit s ohledem na ochranu osobních údajů). Dále se můžete dostat ke spisu jako zmocněnec provozovatele. Je ale zbytečné takto předbíhat, nejdřív počkejte, až se to dostane na úřad, a co tam s tím udělají.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Výzva a podání vysvětlení, pokud nejsem provozovatel vozidla
« Odpověď #13 kdy: 25 Května 2016, 09:45:37 »

Rozhodně nechci a ani bych si nedovolil zpochybňovat postup hh, nicméně já osobně bych to celý hodil do koše, nikam nechodil, nic neposílal. Zažil jsem tu borce, co přesně takhle zbytečně fízlům posílal něco o tom, že nebude vypovídat a když to přešlo na SO, udělali z toho rovnou sprdel bez nějakého dalšího pátrání, či dotazů na provozovatele, protože už od něj vyjádření prostě měli. Asi to od nich nebyl úplně košér postup(v každém případě měli posat výzvu k zaplacení, ale možná to bylo 40+ v obci, už si nepamatuju...), nicméně jak se jednou sprdel rozjede, těžko se z ní vystupuje a je s tím daleko víc práce, proto je lepší si nechat šanci na udání nějakého Helmuta ještě do prvního kola, aby ke sprdeli vůbec nedošlo.
IP zaznamenána