30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Předvolání  (Přečteno 29662 krát)

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #15 kdy: 09 Května 2014, 03:28:13 »

jenom technická připomínka, radary fotí zepředu, kde tedy vzali SPZ ? pochybuju že měli druhý záznamový zařízení směřující za radar
IP zaznamenána

spec

  • Příspěvků: 220
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #16 kdy: 13 Května 2014, 11:48:28 »

Taky mě jednou změřila hlídka a nezastavili mě, taky na mašině, taky foto zezadu.
IP zaznamenána

andy

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #17 kdy: 16 Května 2014, 12:34:08 »

Nemá někdo informace o tom, co si představit pod pojmem "řádné předvolání" ?

Jde mi o to, jestli je možné za takové předvolání považovat i telefonické předvolání, kdy byl předvolaný s ním prokazatelně srozuměn 14 dní před konáním ústního projednání, což lze doložit.

Předvolání sice upravuje správní řád, písemně, ale na druhou stranu tam vyznívá spíše až jako takový krajní prostředek. V judikatuře jsem nic kloudného nenašel, až na občasné zmínky o telefonickém předvolání, ale nikdo ho nerozporoval a jeho validitou se nezabýval.
« Poslední změna: 16 Května 2014, 12:37:18 od andy »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #18 kdy: 16 Května 2014, 15:43:17 »

Osobně si myslím, že řádné předvolání, je jedině písemně a do vlastních rukou, rukou oprávněného příjemce nebo zmocněnce.
V praxi se určitě stává, že dojde k telefonickému předvolání, ale je to spíš vyvolané osobou, která je předvolávaná a nehodí se jí termín jednání a dohodne se s úředníkem na konkrétní den, hodinu a dobrovolně se dostaví.

Úředník může zkusit předvolat telefonicky, ale když osoba bez omluvy nepřijde, tak rozodně nemůže rozhodovat v její nepřítomnosti a považovat předvolání jako řádné.

Předvolání má své náležitosti a po telefonu jen těžko splnitelné. Chtěl bych vidět, jak někdo prokáže, že mluvil právě s tou osobou, které je to předvolání určeno. To by musel být videohovor se všemi náležitostmi obsahující předvolání, jako např. příslušnost orgánu, sdělení obvinění, poučení, vzájemné prokázání totožnosti atd.

Krajní prostředek by to mohl být, ale pouze u věcí, které nesnesou odkladu, což je ve věcech přestupků v dopravě spíš scifi :) Lhůta pro předvolání je minimálně 5 dní předem.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Předvolání
« Odpověď #19 kdy: 16 Května 2014, 16:08:09 »

Telefonické předvolání vůbec nepřipadá v úvahu, viz § 59 správního řádu: Správní orgán předvolá osobu, jejíž osobní účast při úkonu v řízení je k provedení úkonu nutná. Předvolání musí být písemné a doručuje se do vlastních rukou s dostatečným, zpravidla nejméně pětidenním předstihem. V předvolání musí být uvedeno, kdo, kdy, kam, v jaké věci a z jakého důvodu se má dostavit a jaké jsou právní následky v případě, že se nedostaví. Předvolaný je povinen dostavit se včas na určené místo; nemůže-li tak ze závažných důvodů učinit, je povinen bezodkladně se s uvedením důvodů správnímu orgánu omluvit.

Jinak telefonické předvolání, kdy byl předvolaný s ním prokazatelně srozuměn - to je podle mě nesmysl, co prokazuje tu skutečnost, že byl telefonicky vyrozuměn (nebo "srozuměn")? Navíc by telefonické předvolání jen stěží obsahovalo všechny zákonem stanovené náležitosti a i kdyby, jak by to úředník prokazoval?

Někde mám nějaký judikát, kde se řeší, zda byla telefonicky domluvena změna termínu ústního jednání. Ouřada tvrdil, že ano a svědčila mu nějaká kolegyně, která prý byla u toho a slyšela to. NSS to shodil s tím, že nemohla slyšet obsah hovoru a i kdyby ho slyšela, tak nemůže nijak potvrdit totožnost osoby na druhé straně, takže je takové svědectví bezcenné  :)
IP zaznamenána

andy

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #20 kdy: 16 Května 2014, 17:40:20 »

Ten rozsudek jsem četl. Právě, že tam se nezabývali tím, jestli takové předvolání možné je, ale jen tím, jestli lze prokázat, že proběhlo, což v tom případě možné nebylo. Proto se ptám, jestli pokud prokázat že se telefonát uskutečnil půjde, může být takové předvolání bráno za řádné. To, že formu předvolání upravuje správní řád vím.

Jestli nebude jistější, se na takové předvolání dostavit a uvést, že odmítám vypovídat vzhledem k tomu, že jsem nebyl řádně předvolán, nebyla mi umožněna uplatňovat všechna práva k obhajobě ( což jinak vychází z písemného předvolání, kde jsou uvedena všechna práva a povinnosti ) odmítám vypovídat a navrhuji, aby bylo nařízeno nové jednání při splnění všech náležitostí.
« Poslední změna: 16 Května 2014, 18:00:26 od andy »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #21 kdy: 16 Května 2014, 19:07:26 »

Je škoda ztrácet peníze a čas. Prostě bych to ignoroval dokud to neudělají pořádně. Když budou projednávat v nepřítomnosti a rozhodnou, tak jim v tom omáchám huby v odvolání. Navíc je to dobrý důvod ke zrušení rozhodnutí a vrácení k novému projednání.
IP zaznamenána

urbann

  • Příspěvků: 350
  • s
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #22 kdy: 16 Května 2014, 20:25:11 »

... se na takové předvolání dostavit a uvést, že odmítám vypovídat vzhledem k tomu, že jsem nebyl řádně předvolán ...
Jak jste proboha na takovou hovadinu přišel? Právě tím, že byste se dostavil by bylo prokázáno, že Vám předvolání bylo doručeno, a jestli bylo doručeno řádně nebo ne, to by nebylo vůbec podstatné. Pokud byste odmítnul vypovídat s oddůvodněním, že jste nebyl řádně předvolán, úředník by Vám oprávněně napařil pořádkovou pokutu, protože se snažíte sabotovat správní řízení.
« Poslední změna: 16 Května 2014, 20:26:43 od urban.novak »
IP zaznamenána

andy

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #23 kdy: 16 Května 2014, 22:07:23 »

takze myslite, ze dostavim li se, je jedno. jak jsem byl predvolan?
IP zaznamenána

garlic

  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #24 kdy: 16 Května 2014, 22:17:33 »

Ano - v případě, že se dostavíte, tak se stěží bude jednat o vadu řízení, která by mohla mít vliv na správnost nebo soulad s právními předpisy (z logiky věci). Není co řešit nechoďte.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #25 kdy: 16 Května 2014, 22:21:42 »

takze myslite, ze dostavim li se, je jedno. jak jsem byl predvolan?

Pokud se dostavím z vlastní vůle, tak je to jedno.
Dobrovolně se můžu dostavit i bez předvolání, když vím, že mě budou chtít předvolávat.
Úředníkovi to ušetří práci a rád člověka k věci vyslechne. Do protokolu si jen dopíše, že se ten a ten dostavil dobrovolně bez předchozího předvolání např. k podání vysvětlení.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Předvolání
« Odpověď #26 kdy: 17 Května 2014, 07:23:36 »

Ten rozsudek jsem četl. Právě, že tam se nezabývali tím, jestli takové předvolání možné je, ale jen tím, jestli lze prokázat, že proběhlo, což v tom případě možné nebylo.
Tím, jestli je takové předvolání možné, se nezabývali, protože dotyčný byl předvolán písemně a tedy správně. Telefonicky řešili jen změnu termínu. Aspoň si to tak pamatuji, hledat se mi to nechce  :)
IP zaznamenána

andy

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #27 kdy: 17 Května 2014, 08:39:20 »

jde o to, ze ja se tam dostavit muset budu, jelikoz na tom ma zajem muj zamestnavatel, pres ktereho me tel. predvolali. On me tam vysle v ramci pracovni doby. Takze kdyz uz tam budu, nic s tim nenadelam.
« Poslední změna: 17 Května 2014, 08:41:40 od andy »
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #28 kdy: 17 Května 2014, 09:02:11 »

To si dost nejsem jistý, jestli něco takového může zaměstnavatel nařídit. Očekával bych, že v takovém případě jste tam jakožto zmocněnec zaměstnavatele (plníte pracovní úkol), takže není možné podat vysvětlení jako soukromá osoba.

Nemám to podložené legislativou, nutno prozkoumat.
IP zaznamenána

andy

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Předvolání
« Odpověď #29 kdy: 17 Května 2014, 09:35:34 »

Ale samozřejmě, že nemůže, ale na rozdíl od úředníků proti zaměstnavateli těžko půjdu, proto mi nezbyde, než se podvolit.

Proto se ptám, jestli z toho, že jsem nebyl předvolán řádně písemně něco můžu vymáčknout, když se tam dostavit budu muset.

Kdyby mi jen tak zavolali z úřadu tak samozřejmě nikam nejdu dokud mě nepředvolají tak, jak se má a naopak budu rád, když rozhodnou beze mě, protože v odvolání by to byl velmi snadný terč.

A proto také říkám, že jsem byl předvolán sice ne řádně, ale prokazatelně, protože tvrdit, že mi zaměstnavatel nic neřekl nemůžu.

Jedná se o klasický přestupek, akorát prostě zavolali zaměstnavateli a ten mi sám naplánoval na určitý den v určitou hodinu, navíc v pracovní době, dostavení se k ústnímu jednání ve věci mého soukromého přestupku. Znovu říkám, bohužel s tím nic neudělám. Otázka tedy je, jestli se jedná o předvolání které obstojí, byl li jsem s ním prokazatelně seznámen a druhá, jestli to může ovlivnit mé jednání po dostavení se tam.
« Poslední změna: 17 Května 2014, 09:43:09 od andy »
IP zaznamenána