30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Úskalí nepodání vysvětení  (Přečteno 9778 krát)

kaptcha

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Úskalí nepodání vysvětení
« kdy: 05 Listopadu 2013, 16:29:15 »

Po přečtení FSM jsem si myslel, že toto téma naprasto chápu, dokud jsem si o tom nepromluvil se spřáteleným policistou a po jedné nepřijemné osobní zkušenosti v zahraničí.

Modelová situace:
Můj kamarád Pepík kradl jablka. Chytli ho ho policajti a chtějí abych proti Pepíkovi podal výpověď, protože mají důvodné (a pravdivé) podezření, že o Pepíkovo krádeži jablek něco vím. Nyní řeknu policajtovi, že odmítám výpověď podat, načež začne s nátlakem, že na odmítnutí výpovědi nemám právo, jelikož Pepík není žádný můj příbuzný a ona větička o "... nebo vztahu podobném" se nedá použít úplně na každého.

Ve zkratce: Na koho můžu využít svoje práva na nepodání vysvětlení? Existuje zde nějaký precedens? Co dělat, pokud se opičák začne pod různýma výhružkama snažit mě o toto právo obrat? Můžu jim nějak dokázat že se jedná a blízký vztah ("příbuzný nebo obdobný")? Nebo mi oni musí dokázat opak? Co dělat, pokud to opravdu dokážou?

Moc děkuji za všechny konstruktivní odpovědi.
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Úskalí nepodání vysvětení
« Odpověď #1 kdy: 05 Listopadu 2013, 16:36:17 »

Odmítám vypovídat podle příslušných předpisů, bez podrobnějšího odůvodnění. Kdyby se to řešilo víc, tak jsem tím mohl například já upadnout v podezření, že jsem mu v té krádeži pomáhal, což samozřejmě nechci, ale hlavně je to dobrý důvod nevypovídat.

… aneb mohl bych se uvést do hypotetického stíhání mě samotného. Ale to až při odvolání proti případné pořádkové pokutě; dokázat to ostatně musí oni.
IP zaznamenána

concorde

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 404
  • V for Vendeta
    • Zobrazit profil
Re:Úskalí nepodání vysvětení
« Odpověď #2 kdy: 05 Listopadu 2013, 17:33:03 »

na to je jednoduchá odpověď

1. policista není oprávněn zkoumat Tvůj vztah k Pepíkovi vzhledem k tomu, že odmítáš vypovídat. A i kdyby chtěl,  - jejda, pane policajt, moje máti včera přiznala, že spala s Pepíkovým táto před lety, tak je to asi můj brácha... :-)
2. přímo formulace textu říká... pokud bys způsobil újmu sobě nebo osobě, u které bys újmu pociťoval jako vlastní ... . A Pepík může být kamarád na život a na smrt, popili jste ohnivé vody a zkřížili jste pořezané ruce za důkazem přátelství až za hrob.  A v takovém případě mnohdy o takového člověka stojím víc, než o tetičku z Hodonína, kterou vidím 1 za rok a jsem rád, že už odjela domů.

prostě odmítám vypovídat a tečka. Je to moje právo ze zákona, nechte mne být, nebo volám na GIPS že mne obtěžujete.
IP zaznamenána
Concorde

nejbob

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Úskalí nepodání vysvětení
« Odpověď #3 kdy: 05 Listopadu 2013, 19:57:07 »

prostě odmítám vypovídat a tečka. Je to moje právo ze zákona, nechte mne být, nebo volám na GIPS že mne obtěžujete.

Přesně ... někde jsem četl i tuto pěknou větu: "Neznám zákony téhle země natolik dobře, abych si byl jistý, že mou výpověď nepoužijete v budoucnu proti mně ..."
IP zaznamenána

kaptcha

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Úskalí nepodání vysvětení
« Odpověď #4 kdy: 06 Listopadu 2013, 13:55:43 »

Děkuji za odpovědi  :)
IP zaznamenána