30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Špatné parkování  (Přečteno 23262 krát)

mint

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
[?] Špatné parkování
« kdy: 21 Října 2013, 10:23:29 »

Zdravím,

Chtěl bych se zdejším osazenstvem podělit o můj případ. Jedná se o "špatné" parkování. Stál jsem zde na místě té dodávky:
https://maps.google.com/?ll=50.078875,14.407601&spn=0.000005,0.003484&t=h&z=19&layer=c&cbll=50.078758,14.407099&panoid=E4aNRVGa-b0-x6DNkD3TEg&cbp=12,211.9,,0,10.71
Nyní je navíc ještě přidána značka B28 před začátkem žlutého značení.

Byla mi zaslána Výzva provozovateli vozidla k uhrazení určené částky. Prošel jsem si možnosti, které mám:
1. zaplatit.  ;D
2. najít mrtvého - kvůli parkování a 600kč se mi do toho nechce.
3. oznámit někoho jiného.
4. Sdělit, že jsem řídil já.

Osobně se přikláním k bodu 4 (ikdyž i na bod 3 jsou zdroje). Důvodem je, že si chci projít své první správní řízení, naučit se a připravit se na horší. A jsem případně připraven platit více. Odpověď by dle mého měla být co nejstručnější:
Tímto Vám v souladu s ust. § 125h odst. 6 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, v zákonné lhůtě sděluji následující údaje o totožnosti řidiče vozidla v době spáchání přestupku: vozidlo řídil pan XY, nar. XY, bytem XY.

Děkuji za jakékoliv poznatky, připomínky či rady.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Špatné parkování
« Odpověď #1 kdy: 21 Října 2013, 10:57:41 »

V případě bodu 4 se nic nenaučíte, tam by Vás smázli velice rychle, zřejmě pomocí příkazu. Navíc byste pravděpodobně zaplatil víc než při uhrazení na výzvu (body za tohle nejsou).
Pokud chcete za každou cenu správní řízení a máte někoho na spolupráci, tak jděte do bodu 3.
IP zaznamenána

mint

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Špatné parkování
« Odpověď #2 kdy: 21 Října 2013, 11:27:19 »

Takže zde není žádná možnost vyhrát? Tedy kromě udání mrtvého a nebo někoho jiného, kdo bude tvrdit, že neřídil?
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Špatné parkování
« Odpověď #3 kdy: 21 Října 2013, 11:55:00 »

Můžete zkusit uvést jméno smyšleného cizince (někoho, kdo není v českém registru obyvatel, ale zase aby na první pohled nebylo jasné, že chcete s úřadem vyjebat, takže třeba Ján Tóth ano, Mbo Gimbya ne) na reálně existující adrese (jakýkoliv panelák v ČR). Můžete uvést, že jde o občana státu XY, který se zdržuje na dané adrese, nebo k tomu nenapsat nic a že to je cizinec jim omlátit o hlavu až později. Případně můžete udat někoho hledaného/pohřešovaného z fízlovské databáze http://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/Gallery.aspx (ale k němu byste musel na netu dohledat bydliště, což nemusí být problém, pokud má třeba živnosťák). To, že ho nedokázali kontaktovat, není zákonný důvod k zahájení řízení o SprDel, ale stejně to nejspíš udělají.
Hypoteticky rozvíjet další fáze strategie a obrany nemá v tuto chvíli smysl.

Buď můžete zaplatit, někoho sdělit jako řidiče (sebe ne, to je nesmysl), nebo to odignorovat a pak napadat nesplnění podmínek pro správní delikt (u parkování je výchozí pozice řádově horší než u přestupků zachycených automatickým zařízením).

Jelikož Vám tady tak jako tak nehrozí body, tak bych šel do boje.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Špatné parkování
« Odpověď #4 kdy: 21 Října 2013, 13:55:22 »

Případně můžete udat někoho hledaného/pohřešovaného z fízlovské databáze
Zajímavý nápad, ale nehrozí při udání hledané osoby potenciálně mnohem větší opletačky?
Ve smyslu, že se tím namočíte do vyšetřování nějakého zločinu a pak strávíte půl dne na policii vysvětlováním, kdy jste mu přesně to auto půjčil, proč, jak vypadal, kam jel, a podobně? (V horším případě následováno 50 000 pokutou za křivé podání vysvětlení.)
IP zaznamenána

admin

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Špatné parkování
« Odpověď #5 kdy: 21 Října 2013, 14:05:54 »

Případně můžete udat někoho hledaného/pohřešovaného z fízlovské databáze
Zajímavý nápad, ale nehrozí při udání hledané osoby potenciálně mnohem větší opletačky?
Ve smyslu, že se tím namočíte do vyšetřování nějakého zločinu a pak strávíte půl dne na policii vysvětlováním, kdy jste mu přesně to auto půjčil, proč, jak vypadal, kam jel, a podobně? (V horším případě následováno 50 000 pokutou za křivé podání vysvětlení.)

Ano, to už je trošku pro "profíky". Kdyby to dopravněsprávní odd. předalo na kriminálku a ta by mě kontaktovala, tak bych jim natvrdo řekl že jsem potřeboval vyjebat s bagatelním přestupkem (samozřejmě nikoliv do zápisu, jen per huba, protože by to mohli přeposlat a dopravněsprávní by mě tahalo za falešnou výpověď, za což může být fyzické osobě uloženo 50k).
Ale začátečníkovi bych to neporadil. Pro toho jsou naštěstí jiné možnosti.
IP zaznamenána

mint

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Špatné parkování
« Odpověď #6 kdy: 21 Října 2013, 14:10:04 »

Takže pro mě jako absolutního začátečníka je nejlepší cesta někdo ze zahraničí?
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Špatné parkování
« Odpověď #7 kdy: 21 Října 2013, 14:29:12 »

Pro začátečníka - a ostatně pro každého - je nejlepší mrtvý pachatel, kterým to celé hasne.
Druhá možnost je fiktivní cizinec v paneláku.
Třetí - na kterou jsem zapomněl a je také velmi efektivní - je Čech žijící v zahraničí nebo známý cizinec v zahraničí, kterému dopis přijde, on ho vyzvedne a následně úřadu sdělí, že skutečně auto řídil, ale že na ně sere a dál se s nimi vůbec nebude bavit. Takovou možnost má ale v praxi celkem málo lidí.
Tím je varianta "sdělím totožnost řidiče" v podstatě vyčerpána.

Sdělení osoby hledané potenciálně rizikové je a osobně bych do toho nešel, ale v praxi podle mě nic moc nehrozí. Úředník totiž neví, že je dotyčný v pátrání a fízlové zase nevědí, že ho někdo nahlásil jako pachatele přestupku.
IP zaznamenána

proad

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Špatné parkování
« Odpověď #8 kdy: 27 Listopadu 2013, 19:14:07 »

Myslím, že prosté "parkování" řešíte příliš složitě. Především si jistě vzpomenete, že nešlo o parkování, ale o zastavení vozidla (tedy přerušení jízdy nezávislé na vůli řidiče. Určitě se vám stalo toto - buď

1) technická porucha signalizovaná červenou kontrolkou motoru. V souladu s návodem k použití vozidla jste okamžitě zastavil a vypnul motor. Pokračováním jízdy byste mimo jiné mohl ohrozit jiné účastníky provozu. Po nějaké době se vám konečně podařilo se spojit s technikem vašeho servisu, který vám doporučil zkontrolovat jistý kabel - a opravdu po jeho domáčknutí do konektoru kontrolka zhasla a vy jste mohl bezpečně pokračovat v jízdě.

nebo 2) byl jste chvilkově zdravotně indisponován například silnou bolestí hlavy. Jízdu v tomto stavu zakazuje zákon. I v tomto případě jste odvracel možnost ohrožení ostatních účastníku provozu okamžitým přerušením jízdy. V nejbližší lékárně jste si koupil vhodný lék proti  bolesti, který však nevylučuje řízení vozidla. Po 30 minutách se vám udělalo úplně dobře a vy jste bezpečně pokračoval v jízdě.

Tak si chlape vzpomeňte, který případ to byl  :)

P
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Špatné parkování
« Odpověď #9 kdy: 18 Prosince 2013, 10:14:58 »

tož včera jsem měl v Praze Vysočanech za stěračem pozdrav od MP. Už mě pár let takové štěstíčko nepotkalo, tak jsem se začetl.

Byl jsem obviněn z parkování v křižovatce (stál jsem na začátku jednosměrky). Ale mají to už trochu vytuněné - nebylo to předvolání k podání vysvětlení, ale jen oznámení, že si mě zapsali a že to pak pošlou na nějakou svoji další instanci, která mě pak bude nejspíš kontaktovat.

Štestí přeje připraveným, proto už začínám plánovat taktiku. Já to tomu svému maďarskému kolegovi (skutečná postava) říkal, když jsem mu ráno půjčoval auto, že má dodržovat předpisy, před každým přechodem zastavit a když potká někoho v uniformě tak se hluboce uklonit  :)

Takže uvedu jeho jméno (já vím, jsem hnusný bonzák), a adresu naší pobočky v HUN. Ukázal mi přece jen ŘP a tam jeho domácí adresa nebyla.

Nějaké další rady? Díky
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Špatné parkování
« Odpověď #10 kdy: 18 Prosince 2013, 14:42:43 »

tak dnes repete - a to vůz stál schválně dál než naposled. Buď je tam nějaký nový hyperaktivní MP, nebo prostě chtějí vylepšit ještě svůj rozpočet. Apropos, samozřejmě všechny auta kolem z pražskou SPZ parkovali OK, jen to S-ko je nenechá spát.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Špatné parkování nějakého Maďara
« Odpověď #11 kdy: 19 Prosince 2013, 22:59:21 »

To jsem zvědav, jak se správní orgán popasuje u Maďara s povinností řešit přestupek i v jazyce obviněného a na ústní jednání mu bezplatně zajistit tlumočníka.
www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?PubID=119522&TypeID=7‎    viz bod 16.
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Špatné parkování
« Odpověď #12 kdy: 10 Ledna 2014, 10:12:15 »

takže MHMP se činil celkem rychle. na skutek "neoprávněné zastavení..." (parkování méně než 5m od křižovatky) z poloviny prosince mi už dorazili 2 odpustky, oba za 500Kč.

bohužel se ze mě stává bonzák a budu muset udat svého maďarského kolegu, který měl tou dobou zapůjčen můj vůz.

Jinak mě překvapilo, jak hezky to mají připravené - natištěné formuláře, kde se jen doplní samotný skutek a můžou to sázet jak Baťa cvičky.

Je z toho cítit jasný tah na prachy - prostě navigovat provozovatele k variantě zaplať a máš pokoj. Silně pochybuji, že vůbec posílají nějaké dopisy do zahraničí, prostě jen kešujou lidi, co se nechají oškubat a zbytek nechají svému osudu. Ale uvidíme, možná něčím překvapí...
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Špatné parkování
« Odpověď #13 kdy: 11 Ledna 2014, 12:08:35 »

Ten Váš Maďar a pobočka v Maďarsku je k nezaplacení.
Nechtěli by si z toho udělat živnost - potvrzovat přestupky nejlépe také nějakým universálním předtištěným formulářem v maďarštině, kde by se jenom doplňovalo jméno nějakého maďarského řidiče s potvrzením, že je mu to hluboce líto, ale zrovna se mu nějak nehodí danou kravinu řešit. V době internetu by se dala udělat i nějaká výměnná služba - vděčný český řidič by na oplátku potvrzoval analogický přestupek někomu z Maďarska. A nakonec by z toho mohl být celoevropský projekt vzájemné výpomoci řidičů  ;D ,něco jako je výměnný sytém ubytování apod.
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Špatné parkování
« Odpověď #14 kdy: 13 Ledna 2014, 10:39:23 »

tak já nakonec nedal adresu firmy, ale soukromou, abych zbytečně nezasíral poštu seriózní firmě, která se snaží vydělat dost peněz na daně pro státní správu...

každopádně pochybuji, že budou posílat jakýkoliv dopis do Maďarska. Možná kdyby ho poslali v angličtině, že by byla menší pravděpodobnost odpovědi, ale kdo by to překládal, že...

Takhle, i kdyby to poslali, tak to adresáta nenajde, páč kolega tam sice vyrůstal, ale teď už bydlí jinde. Ale já přece nemohl vědět, že ten byt neprodal, ale pronajímá ho, i když na zvonečku jeho jméno už není...V OP to měl uvedeno takhle a co je v OP to přece platí.

Každopádně vymyslet si jméno a spárovat s adresou nějaké větší firmy by znamenalo, že ta pošta by se pravděpodobně převzala a kolovala by firmou bez odpovědi až by jí prostě někdo zahodil a hotovo. Dostávám takové obálky z ČR každý týden, chvíli počkám, jestli se někdo neozve a pak papá...
IP zaznamenána