30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Doručování fyzické osobě do datovky právnické osoby  (Přečteno 8691 krát)

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Doručování fyzické osobě do datovky právnické osoby
« kdy: 30 Června 2015, 22:36:33 »

Správní orgán se mnou jako s fyzickou sobou (bez datové schránky) vede správní řízení. Zároveň jsem jednatelem právnické osoby (PO) (s datovou schránkou), která požádala datovou schránkou o kopii spisu dle InfZ. Orgán se klasicky k žádosti o spis cuká, k vydání (zamítavého) rozhodnutí ho přiměla až žádost o ochranu před nečinností.

A nyní k dotazu: po doručení zamítavého rozhodnutí do datové schránky PO přichází ještě jedna datová zpráva od nadřízeného úředníka, která „dovysvětluje“ zamítavé stanovisko a postup orgánu ve věci zamítnuté žádosti o informaci. Tato zpráva přichází jednoznačně do datové schránky PO, ale z textu vyplývá, že je směřována osobně na jednatele PO, který za PO žádosti a stížnosti sepisoval. „Vážený pane jednateli, také vám sdělujeme, že jste na den DD.MM.RRRR předvolán na hodinu H:MM k ústnímu jednání…“.

Na poště mi skutečně smrdí dopis – evidentně jde o to předvolání zmíněné v datové zprávě pro PO. Desátý den uložení uběhl v sobotu, fikce doručení tedy v pondělí. A „pozvánka“ na jednání je na středu.:-) I v tomto směru jde o chybné doručování – pozvánka není alespoň 5 dní předem. Že ano...

Proto jsem napsal rovnou omluvenku, kterou posílám úřadu emailem (stylem "kdyby bylo nějaké jednání, nepřijdu, je to moc narychlo a nebyl jsem ani předvolán"). Úřad mi obratem emailem odpovídá, že omluvu bere a v příloze emailu zasílá předvolání k ústnímu jednání v termínu cca za měsíc. A sděluje, že předvolání posílá také do datové schránky. Opět právnické osoby!

Co to je??

Normálně bych selsky řekl, že úřad prostě blbě doručuje fyzické osobě, když píše osobě právnické. Ale už začínám mít pochybnosti a přemýšlím, jestli náhodou orgán nedoručuje správně. Například s ohledem na § 20 Správního řádu – doručování fyzickým osobám: „…fyzické osobě lze však doručit, kdekoli bude zastižena.“. Co když jsem byl zastižen v datové schránce právnické osoby?

Co si o tom prosím myslíte?

Z jiného soudku: Není to tak trochu průser v oblasti ochrany osobních údajů na straně orgánu? Když se orgán žinýruje s poskytnutím kopie spisu, proč najednou právnické osobě sděluje, že její jednatel je jako fyzická osoba předvolán ve věci nějakého přestupku?? Je to mj. také informace ze spisu, kterou svým rozhodnutím odmítli sdělit.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 509
    • Zobrazit profil
Re:Doručování fyzické osobě do datovky právnické osoby
« Odpověď #1 kdy: 01 Července 2015, 07:31:37 »

Pokud se orgánu daří vás zastihnout a vy se s písemnostmi prokazatelně seznamujete, tak může doručovat prakticky jakkoliv. Chleba se láme teprve, pokud se mu nepodaří vás zastihnout a měl by uplatnit fikci. Až v takovém případě je na místě zkoumat, jestli vše proběhlo striktně podle zákona.
« Poslední změna: 01 Července 2015, 10:30:00 od iWarp »
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Doručování fyzické osobě do datovky právnické osoby
« Odpověď #2 kdy: 01 Července 2015, 09:54:00 »

Když jste se s obsahem prokazatelně seznámil tak platí i nesprávné doručení.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Doručování fyzické osobě do datovky právnické osoby
« Odpověď #3 kdy: 01 Července 2015, 10:23:07 »

Když jste se s obsahem prokazatelně seznámil tak platí i nesprávné doručení.

Myslím že to dokonce platí i pokud jste se s obsahem prokazatelně mohl seznámit....

IP zaznamenána